Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arrumbo
arrumbes
arrumba
arrumbem
arrumbeu
arrumben
Imperfet
arrumbava
arrumbaves
arrumbava
arrumbàvem
arrumbàveu
arrumbaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
arrumbí
arrumbares
arrumbà
arrumbàrem
arrumbàreu
arrumbaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
arrumbaré
arrumbaràs
arrumbarà
arrumbarem
arrumbareu
arrumbaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
Condicional
arrumbaria
arrumbaries
arrumbaria
arrumbaríem
arrumbaríeu
arrumbarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arrumbi
arrumbis
arrumbi
arrumbem
arrumbeu
arrumbin
Imperfet
arrumbés
arrumbessis
arrumbés
arrumbéssim
arrumbéssiu
arrumbessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat
arrumbat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
arrumba

arrumbi
arrumbem
arrumbeu
arrumbin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
arrumbant
Participi
arrumbat
arrumbada
arrumbats
arrumbades