Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arruixo
arruixes
arruixa
arruixem
arruixeu
arruixen
Imperfet
arruixava
arruixaves
arruixava
arruixàvem
arruixàveu
arruixaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
arruixí
arruixares
arruixà
arruixàrem
arruixàreu
arruixaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
arruixaré
arruixaràs
arruixarà
arruixarem
arruixareu
arruixaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
Condicional
arruixaria
arruixaries
arruixaria
arruixaríem
arruixaríeu
arruixarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arruixi
arruixis
arruixi
arruixem
arruixeu
arruixin
Imperfet
arruixés
arruixessis
arruixés
arruixéssim
arruixéssiu
arruixessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat
arruixat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
arruixa

arruixi
arruixem
arruixeu
arruixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
arruixant
Participi
arruixat
arruixada
arruixats
arruixades