Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arru´no
arru´nes
arru´na
arru´nem
arru´neu
arru´nen
Imperfet
arru´nava
arru´naves
arru´nava
arru´nÓvem
arru´nÓveu
arru´naven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
arru´nÝ
arru´nares
arru´nÓ
arru´nÓrem
arru´nÓreu
arru´naren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
arru´narÚ
arru´narÓs
arru´narÓ
arru´narem
arru´nareu
arru´naran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
Condicional
arru´naria
arru´naries
arru´naria
arru´narÝem
arru´narÝeu
arru´narien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arru´ni
arru´nis
arru´ni
arru´nem
arru´neu
arru´nin
Imperfet
arru´nÚs
arru´nessis
arru´nÚs
arru´nÚssim
arru´nÚssiu
arru´nessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat
arru´nat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
arru´na

arru´ni
arru´nem
arru´neu
arru´nin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
arru´nant
Participi
arru´nat
arru´nada
arru´nats
arru´nades