Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arruo
arrues
arrua
arruem
arrueu
arruen
Imperfet
arruava
arruaves
arruava
arruàvem
arruàveu
arruaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
arruat
arruat
arruat
arruat
arruat
arruat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
arruat
arruat
arruat
arruat
arruat
arruat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
arruí
arruares
arruà
arruàrem
arruàreu
arruaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
arruat
arruat
arruat
arruat
arruat
arruat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
arruat
arruat
arruat
arruat
arruat
arruat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
arruat
arruat
arruat
arruat
arruat
arruat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
arruaré
arruaràs
arruarà
arruarem
arruareu
arruaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
arruat
arruat
arruat
arruat
arruat
arruat
Condicional
arruaria
arruaries
arruaria
arruaríem
arruaríeu
arruarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
arruat
arruat
arruat
arruat
arruat
arruat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arruï
arruïs
arruï
arruem
arrueu
arruïn
Imperfet
arrués
arruessis
arrués
arruéssim
arruéssiu
arruessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
arruat
arruat
arruat
arruat
arruat
arruat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
arruat
arruat
arruat
arruat
arruat
arruat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
arrua

arruï
arruem
arrueu
arruïn
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
arruant
Participi
arruat
arruada
arruats
arruades