Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arrio
arries
arria
arriem
arrieu
arrien
Imperfet
arriava
arriaves
arriava
arriàvem
arriàveu
arriaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
arriat
arriat
arriat
arriat
arriat
arriat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
arriat
arriat
arriat
arriat
arriat
arriat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
arrií
arriares
arrià
arriàrem
arriàreu
arriaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
arriat
arriat
arriat
arriat
arriat
arriat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
arriat
arriat
arriat
arriat
arriat
arriat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
arriat
arriat
arriat
arriat
arriat
arriat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
arriaré
arriaràs
arriarà
arriarem
arriareu
arriaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
arriat
arriat
arriat
arriat
arriat
arriat
Condicional
arriaria
arriaries
arriaria
arriaríem
arriaríeu
arriarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
arriat
arriat
arriat
arriat
arriat
arriat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arriï
arriïs
arriï
arriem
arrieu
arriïn
Imperfet
arriés
arriessis
arriés
arriéssim
arriéssiu
arriessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
arriat
arriat
arriat
arriat
arriat
arriat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
arriat
arriat
arriat
arriat
arriat
arriat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
arria

arriï
arriem
arrieu
arriïn
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
arriant
Participi
arriat
arriada
arriats
arriades