Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arreveixino
arreveixines
arreveixina
arreveixinem
arreveixineu
arreveixinen
Imperfet
arreveixinava
arreveixinaves
arreveixinava
arreveixinàvem
arreveixinàveu
arreveixinaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
arreveixiní
arreveixinares
arreveixinà
arreveixinàrem
arreveixinàreu
arreveixinaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
arreveixinaré
arreveixinaràs
arreveixinarà
arreveixinarem
arreveixinareu
arreveixinaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
Condicional
arreveixinaria
arreveixinaries
arreveixinaria
arreveixinaríem
arreveixinaríeu
arreveixinarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arreveixini
arreveixinis
arreveixini
arreveixinem
arreveixineu
arreveixinin
Imperfet
arreveixinés
arreveixinessis
arreveixinés
arreveixinéssim
arreveixinéssiu
arreveixinessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat
arreveixinat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
arreveixina

arreveixini
arreveixinem
arreveixineu
arreveixinin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
arreveixinant
Participi
arreveixinat
arreveixinada
arreveixinats
arreveixinades