Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arrelo
arreles
arrela
arrelem
arreleu
arrelen
Imperfet
arrelava
arrelaves
arrelava
arrelàvem
arrelàveu
arrelaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
arrelí
arrelares
arrelà
arrelàrem
arrelàreu
arrelaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
arrelaré
arrelaràs
arrelarà
arrelarem
arrelareu
arrelaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
Condicional
arrelaria
arrelaries
arrelaria
arrelaríem
arrelaríeu
arrelarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arreli
arrelis
arreli
arrelem
arreleu
arrelin
Imperfet
arrelés
arrelessis
arrelés
arreléssim
arreléssiu
arrelessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat
arrelat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
arrela

arreli
arrelem
arreleu
arrelin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
arrelant
Participi
arrelat
arrelada
arrelats
arrelades