Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arreo
arrees
arrea
arreem
arreeu
arreen
Imperfet
arreava
arreaves
arreava
arreàvem
arreàveu
arreaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
arreat
arreat
arreat
arreat
arreat
arreat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
arreat
arreat
arreat
arreat
arreat
arreat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
arreí
arreares
arreà
arreàrem
arreàreu
arrearen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
arreat
arreat
arreat
arreat
arreat
arreat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
arreat
arreat
arreat
arreat
arreat
arreat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
arreat
arreat
arreat
arreat
arreat
arreat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
arrearé
arrearàs
arrearà
arrearem
arreareu
arrearan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
arreat
arreat
arreat
arreat
arreat
arreat
Condicional
arrearia
arrearies
arrearia
arrearíem
arrearíeu
arrearien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
arreat
arreat
arreat
arreat
arreat
arreat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arreï
arreïs
arreï
arreem
arreeu
arreïn
Imperfet
arreés
arreessis
arreés
arreéssim
arreéssiu
arreessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
arreat
arreat
arreat
arreat
arreat
arreat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
arreat
arreat
arreat
arreat
arreat
arreat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
arrea

arreï
arreem
arreeu
arreïn
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
arreant
Participi
arreat
arreada
arreats
arreades