Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arrauleixo
arrauleixes
arrauleix
arraulim
arrauliu
arrauleixen
Imperfet
arraulia
arraulies
arraulia
arraulíem
arraulíeu
arraulien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
arraulí
arraulires
arraulí
arraulírem
arraulíreu
arrauliren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
arrauliré
arrauliràs
arraulirà
arraulirem
arraulireu
arrauliran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
Condicional
arrauliria
arrauliries
arrauliria
arrauliríem
arrauliríeu
arraulirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arrauleixi
arrauleixis
arrauleixi
arraulim
arrauliu
arrauleixin
Imperfet
arraulís
arraulissis
arraulís
arraulíssim
arraulíssiu
arraulissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit
arraulit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
arrauleix

arrauleixi
arraulim
arrauliu
arrauleixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
arraulint
Participi
arraulit
arraulida
arraulits
arraulides