Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arraseixo
arraseixes
arraseix
arrasim
arrasiu
arraseixen
Imperfet
arrasia
arrasies
arrasia
arrasíem
arrasíeu
arrasien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
arrasí
arrasires
arrasí
arrasírem
arrasíreu
arrasiren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
arrasiré
arrasiràs
arrasirà
arrasirem
arrasireu
arrasiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
Condicional
arrasiria
arrasiries
arrasiria
arrasiríem
arrasiríeu
arrasirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arraseixi
arraseixis
arraseixi
arrasim
arrasiu
arraseixin
Imperfet
arrasís
arrasissis
arrasís
arrasíssim
arrasíssiu
arrasissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit
arrasit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
arraseix

arraseixi
arrasim
arrasiu
arraseixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
arrasint
Participi
arrasit
arrasida
arrasits
arrasides