Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arrano
arranes
arrana
arranem
arraneu
arranen
Imperfet
arranava
arranaves
arranava
arranàvem
arranàveu
arranaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
arranat
arranat
arranat
arranat
arranat
arranat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
arranat
arranat
arranat
arranat
arranat
arranat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
arraní
arranares
arranà
arranàrem
arranàreu
arranaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
arranat
arranat
arranat
arranat
arranat
arranat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
arranat
arranat
arranat
arranat
arranat
arranat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
arranat
arranat
arranat
arranat
arranat
arranat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
arranaré
arranaràs
arranarà
arranarem
arranareu
arranaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
arranat
arranat
arranat
arranat
arranat
arranat
Condicional
arranaria
arranaries
arranaria
arranaríem
arranaríeu
arranarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
arranat
arranat
arranat
arranat
arranat
arranat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arrani
arranis
arrani
arranem
arraneu
arranin
Imperfet
arranés
arranessis
arranés
arranéssim
arranéssiu
arranessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
arranat
arranat
arranat
arranat
arranat
arranat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
arranat
arranat
arranat
arranat
arranat
arranat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
arrana

arrani
arranem
arraneu
arranin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
arranant
Participi
arranat
arranada
arranats
arranades