Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arra´mo
arra´mes
arra´ma
arra´mem
arra´meu
arra´men
Imperfet
arra´mava
arra´maves
arra´mava
arra´mÓvem
arra´mÓveu
arra´maven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
arra´mÝ
arra´mares
arra´mÓ
arra´mÓrem
arra´mÓreu
arra´maren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
arra´marÚ
arra´marÓs
arra´marÓ
arra´marem
arra´mareu
arra´maran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
Condicional
arra´maria
arra´maries
arra´maria
arra´marÝem
arra´marÝeu
arra´marien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arra´mi
arra´mis
arra´mi
arra´mem
arra´meu
arra´min
Imperfet
arra´mÚs
arra´messis
arra´mÚs
arra´mÚssim
arra´mÚssiu
arra´messin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat
arra´mat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
arra´ma

arra´mi
arra´mem
arra´meu
arra´min
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
arra´mant
Participi
arra´mat
arra´mada
arra´mats
arra´mades