Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arpo
arpes
arpa
arpem
arpeu
arpen
Imperfet
arpava
arpaves
arpava
arpàvem
arpàveu
arpaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
arpat
arpat
arpat
arpat
arpat
arpat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
arpat
arpat
arpat
arpat
arpat
arpat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
arpí
arpares
arpà
arpàrem
arpàreu
arparen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
arpat
arpat
arpat
arpat
arpat
arpat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
arpat
arpat
arpat
arpat
arpat
arpat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
arpat
arpat
arpat
arpat
arpat
arpat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
arparé
arparàs
arparà
arparem
arpareu
arparan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
arpat
arpat
arpat
arpat
arpat
arpat
Condicional
arparia
arparies
arparia
arparíem
arparíeu
arparien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
arpat
arpat
arpat
arpat
arpat
arpat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arpi
arpis
arpi
arpem
arpeu
arpin
Imperfet
arpés
arpessis
arpés
arpéssim
arpéssiu
arpessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
arpat
arpat
arpat
arpat
arpat
arpat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
arpat
arpat
arpat
arpat
arpat
arpat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
arpa

arpi
arpem
arpeu
arpin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
arpant
Participi
arpat
arpada
arpats
arpades