Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aromo
aromes
aroma
aromem
aromeu
aromen
Imperfet
aromava
aromaves
aromava
aromàvem
aromàveu
aromaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aromat
aromat
aromat
aromat
aromat
aromat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aromat
aromat
aromat
aromat
aromat
aromat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aromí
aromares
aromà
aromàrem
aromàreu
aromaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aromat
aromat
aromat
aromat
aromat
aromat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aromat
aromat
aromat
aromat
aromat
aromat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aromat
aromat
aromat
aromat
aromat
aromat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aromaré
aromaràs
aromarà
aromarem
aromareu
aromaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aromat
aromat
aromat
aromat
aromat
aromat
Condicional
aromaria
aromaries
aromaria
aromaríem
aromaríeu
aromarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aromat
aromat
aromat
aromat
aromat
aromat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aromi
aromis
aromi
aromem
aromeu
aromin
Imperfet
aromés
aromessis
aromés
aroméssim
aroméssiu
aromessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aromat
aromat
aromat
aromat
aromat
aromat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aromat
aromat
aromat
aromat
aromat
aromat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aroma

aromi
aromem
aromeu
aromin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aromant
Participi
aromat
aromada
aromats
aromades