Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arno
arnes
arna
arnem
arneu
arnen
Imperfet
arnava
arnaves
arnava
arnàvem
arnàveu
arnaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
arnat
arnat
arnat
arnat
arnat
arnat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
arnat
arnat
arnat
arnat
arnat
arnat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
arní
arnares
arnà
arnàrem
arnàreu
arnaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
arnat
arnat
arnat
arnat
arnat
arnat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
arnat
arnat
arnat
arnat
arnat
arnat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
arnat
arnat
arnat
arnat
arnat
arnat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
arnaré
arnaràs
arnarà
arnarem
arnareu
arnaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
arnat
arnat
arnat
arnat
arnat
arnat
Condicional
arnaria
arnaries
arnaria
arnaríem
arnaríeu
arnarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
arnat
arnat
arnat
arnat
arnat
arnat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arni
arnis
arni
arnem
arneu
arnin
Imperfet
arnés
arnessis
arnés
arnéssim
arnéssiu
arnessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
arnat
arnat
arnat
arnat
arnat
arnat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
arnat
arnat
arnat
arnat
arnat
arnat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
arna

arni
arnem
arneu
arnin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
arnant
Participi
arnat
arnada
arnats
arnades