Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
armejo
armeges
armeja
armegem
armegeu
armegen
Imperfet
armejava
armejaves
armejava
armejàvem
armejàveu
armejaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
armejat
armejat
armejat
armejat
armejat
armejat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
armejat
armejat
armejat
armejat
armejat
armejat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
armegí
armejares
armejà
armejàrem
armejàreu
armejaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
armejat
armejat
armejat
armejat
armejat
armejat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
armejat
armejat
armejat
armejat
armejat
armejat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
armejat
armejat
armejat
armejat
armejat
armejat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
armejaré
armejaràs
armejarà
armejarem
armejareu
armejaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
armejat
armejat
armejat
armejat
armejat
armejat
Condicional
armejaria
armejaries
armejaria
armejaríem
armejaríeu
armejarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
armejat
armejat
armejat
armejat
armejat
armejat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
armegi
armegis
armegi
armegem
armegeu
armegin
Imperfet
armegés
armegessis
armegés
armegéssim
armegéssiu
armegessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
armejat
armejat
armejat
armejat
armejat
armejat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
armejat
armejat
armejat
armejat
armejat
armejat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
armeja

armegi
armegem
armegeu
armegin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
armejant
Participi
armejat
armejada
armejats
armejades