Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
armo
armes
arma
armem
armeu
armen
Imperfet
armava
armaves
armava
armàvem
armàveu
armaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
armat
armat
armat
armat
armat
armat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
armat
armat
armat
armat
armat
armat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
armí
armares
armà
armàrem
armàreu
armaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
armat
armat
armat
armat
armat
armat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
armat
armat
armat
armat
armat
armat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
armat
armat
armat
armat
armat
armat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
armaré
armaràs
armarà
armarem
armareu
armaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
armat
armat
armat
armat
armat
armat
Condicional
armaria
armaries
armaria
armaríem
armaríeu
armarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
armat
armat
armat
armat
armat
armat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
armi
armis
armi
armem
armeu
armin
Imperfet
armés
armessis
armés
arméssim
arméssiu
armessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
armat
armat
armat
armat
armat
armat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
armat
armat
armat
armat
armat
armat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
arma

armi
armem
armeu
armin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
armant
Participi
armat
armada
armats
armades