Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arilo
ariles
arila
arilem
arileu
arilen
Imperfet
arilava
arilaves
arilava
arilàvem
arilàveu
arilaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
arilat
arilat
arilat
arilat
arilat
arilat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
arilat
arilat
arilat
arilat
arilat
arilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
arilí
arilares
arilà
arilàrem
arilàreu
arilaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
arilat
arilat
arilat
arilat
arilat
arilat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
arilat
arilat
arilat
arilat
arilat
arilat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
arilat
arilat
arilat
arilat
arilat
arilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
arilaré
arilaràs
arilarà
arilarem
arilareu
arilaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
arilat
arilat
arilat
arilat
arilat
arilat
Condicional
arilaria
arilaries
arilaria
arilaríem
arilaríeu
arilarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
arilat
arilat
arilat
arilat
arilat
arilat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arili
arilis
arili
arilem
arileu
arilin
Imperfet
arilés
arilessis
arilés
ariléssim
ariléssiu
arilessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
arilat
arilat
arilat
arilat
arilat
arilat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
arilat
arilat
arilat
arilat
arilat
arilat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
arila

arili
arilem
arileu
arilin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
arilant
Participi
arilat
arilada
arilats
arilades