Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
argollo
argolles
argolla
argollem
argolleu
argollen
Imperfet
argollava
argollaves
argollava
argollÓvem
argollÓveu
argollaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
argollat
argollat
argollat
argollat
argollat
argollat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
argollat
argollat
argollat
argollat
argollat
argollat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
argollÝ
argollares
argollÓ
argollÓrem
argollÓreu
argollaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
argollat
argollat
argollat
argollat
argollat
argollat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
argollat
argollat
argollat
argollat
argollat
argollat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
argollat
argollat
argollat
argollat
argollat
argollat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
argollarÚ
argollarÓs
argollarÓ
argollarem
argollareu
argollaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
argollat
argollat
argollat
argollat
argollat
argollat
Condicional
argollaria
argollaries
argollaria
argollarÝem
argollarÝeu
argollarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
argollat
argollat
argollat
argollat
argollat
argollat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
argolli
argollis
argolli
argollem
argolleu
argollin
Imperfet
argollÚs
argollessis
argollÚs
argollÚssim
argollÚssiu
argollessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
argollat
argollat
argollat
argollat
argollat
argollat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
argollat
argollat
argollat
argollat
argollat
argollat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
argolla

argolli
argollem
argolleu
argollin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
argollant
Participi
argollat
argollada
argollats
argollades