Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
argilo
argiles
argila
argilem
argileu
argilen
Imperfet
argilava
argilaves
argilava
argilàvem
argilàveu
argilaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
argilat
argilat
argilat
argilat
argilat
argilat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
argilat
argilat
argilat
argilat
argilat
argilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
argilí
argilares
argilà
argilàrem
argilàreu
argilaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
argilat
argilat
argilat
argilat
argilat
argilat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
argilat
argilat
argilat
argilat
argilat
argilat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
argilat
argilat
argilat
argilat
argilat
argilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
argilaré
argilaràs
argilarà
argilarem
argilareu
argilaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
argilat
argilat
argilat
argilat
argilat
argilat
Condicional
argilaria
argilaries
argilaria
argilaríem
argilaríeu
argilarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
argilat
argilat
argilat
argilat
argilat
argilat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
argili
argilis
argili
argilem
argileu
argilin
Imperfet
argilés
argilessis
argilés
argiléssim
argiléssiu
argilessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
argilat
argilat
argilat
argilat
argilat
argilat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
argilat
argilat
argilat
argilat
argilat
argilat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
argila

argili
argilem
argileu
argilin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
argilant
Participi
argilat
argilada
argilats
argilades