Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
areno
arenes
arena
arenem
areneu
arenen
Imperfet
arenava
arenaves
arenava
arenàvem
arenàveu
arenaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
arenat
arenat
arenat
arenat
arenat
arenat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
arenat
arenat
arenat
arenat
arenat
arenat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
arení
arenares
arenà
arenàrem
arenàreu
arenaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
arenat
arenat
arenat
arenat
arenat
arenat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
arenat
arenat
arenat
arenat
arenat
arenat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
arenat
arenat
arenat
arenat
arenat
arenat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
arenaré
arenaràs
arenarà
arenarem
arenareu
arenaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
arenat
arenat
arenat
arenat
arenat
arenat
Condicional
arenaria
arenaries
arenaria
arenaríem
arenaríeu
arenarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
arenat
arenat
arenat
arenat
arenat
arenat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
areni
arenis
areni
arenem
areneu
arenin
Imperfet
arenés
arenessis
arenés
arenéssim
arenéssiu
arenessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
arenat
arenat
arenat
arenat
arenat
arenat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
arenat
arenat
arenat
arenat
arenat
arenat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
arena

areni
arenem
areneu
arenin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
arenant
Participi
arenat
arenada
arenats
arenades