Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arego
aregues
arega
areguem
aregueu
areguen
Imperfet
aregava
aregaves
aregava
aregàvem
aregàveu
aregaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aregat
aregat
aregat
aregat
aregat
aregat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aregat
aregat
aregat
aregat
aregat
aregat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
areguí
aregares
aregà
aregàrem
aregàreu
aregaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aregat
aregat
aregat
aregat
aregat
aregat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aregat
aregat
aregat
aregat
aregat
aregat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aregat
aregat
aregat
aregat
aregat
aregat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aregaré
aregaràs
aregarà
aregarem
aregareu
aregaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aregat
aregat
aregat
aregat
aregat
aregat
Condicional
aregaria
aregaries
aregaria
aregaríem
aregaríeu
aregarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aregat
aregat
aregat
aregat
aregat
aregat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aregui
areguis
aregui
areguem
aregueu
areguin
Imperfet
aregués
areguessis
aregués
areguéssim
areguéssiu
areguessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aregat
aregat
aregat
aregat
aregat
aregat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aregat
aregat
aregat
aregat
aregat
aregat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
arega

aregui
areguem
aregueu
areguin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aregant
Participi
aregat
aregada
aregats
aregades