Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arco
arques
arca
arquem
arqueu
arquen
Imperfet
arcava
arcaves
arcava
arcàvem
arcàveu
arcaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
arcat
arcat
arcat
arcat
arcat
arcat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
arcat
arcat
arcat
arcat
arcat
arcat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
arquí
arcares
arcà
arcàrem
arcàreu
arcaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
arcat
arcat
arcat
arcat
arcat
arcat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
arcat
arcat
arcat
arcat
arcat
arcat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
arcat
arcat
arcat
arcat
arcat
arcat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
arcaré
arcaràs
arcarà
arcarem
arcareu
arcaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
arcat
arcat
arcat
arcat
arcat
arcat
Condicional
arcaria
arcaries
arcaria
arcaríem
arcaríeu
arcarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
arcat
arcat
arcat
arcat
arcat
arcat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arqui
arquis
arqui
arquem
arqueu
arquin
Imperfet
arqués
arquessis
arqués
arquéssim
arquéssiu
arquessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
arcat
arcat
arcat
arcat
arcat
arcat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
arcat
arcat
arcat
arcat
arcat
arcat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
arca

arqui
arquem
arqueu
arquin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
arcant
Participi
arcat
arcada
arcats
arcades