Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arboro
arbores
arbora
arborem
arboreu
arboren
Imperfet
arborava
arboraves
arborava
arboràvem
arboràveu
arboraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
arborat
arborat
arborat
arborat
arborat
arborat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
arborat
arborat
arborat
arborat
arborat
arborat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
arborí
arborares
arborà
arboràrem
arboràreu
arboraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
arborat
arborat
arborat
arborat
arborat
arborat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
arborat
arborat
arborat
arborat
arborat
arborat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
arborat
arborat
arborat
arborat
arborat
arborat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
arboraré
arboraràs
arborarà
arborarem
arborareu
arboraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
arborat
arborat
arborat
arborat
arborat
arborat
Condicional
arboraria
arboraries
arboraria
arboraríem
arboraríeu
arborarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
arborat
arborat
arborat
arborat
arborat
arborat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
arbori
arboris
arbori
arborem
arboreu
arborin
Imperfet
arborés
arboressis
arborés
arboréssim
arboréssiu
arboressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
arborat
arborat
arborat
arborat
arborat
arborat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
arborat
arborat
arborat
arborat
arborat
arborat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
arbora

arbori
arborem
arboreu
arborin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
arborant
Participi
arborat
arborada
arborats
arborades