Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aquisto
aquistes
aquista
aquistem
aquisteu
aquisten
Imperfet
aquistava
aquistaves
aquistava
aquistàvem
aquistàveu
aquistaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aquistí
aquistares
aquistà
aquistàrem
aquistàreu
aquistaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aquistaré
aquistaràs
aquistarà
aquistarem
aquistareu
aquistaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
Condicional
aquistaria
aquistaries
aquistaria
aquistaríem
aquistaríeu
aquistarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aquisti
aquistis
aquisti
aquistem
aquisteu
aquistin
Imperfet
aquistés
aquistessis
aquistés
aquistéssim
aquistéssiu
aquistessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat
aquistat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aquista

aquisti
aquistem
aquisteu
aquistin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aquistant
Participi
aquistat
aquistada
aquistats
aquistades