Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aquisso
aquisses
aquissa
aquissem
aquisseu
aquissen
Imperfet
aquissava
aquissaves
aquissava
aquissàvem
aquissàveu
aquissaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aquissí
aquissares
aquissà
aquissàrem
aquissàreu
aquissaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aquissaré
aquissaràs
aquissarà
aquissarem
aquissareu
aquissaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
Condicional
aquissaria
aquissaries
aquissaria
aquissaríem
aquissaríeu
aquissarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aquissi
aquissis
aquissi
aquissem
aquisseu
aquissin
Imperfet
aquissés
aquissessis
aquissés
aquisséssim
aquisséssiu
aquissessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat
aquissat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aquissa

aquissi
aquissem
aquisseu
aquissin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aquissant
Participi
aquissat
aquissada
aquissats
aquissades