Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apuro
apures
apura
apurem
apureu
apuren
Imperfet
apurava
apuraves
apurava
apuràvem
apuràveu
apuraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
apurat
apurat
apurat
apurat
apurat
apurat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
apurat
apurat
apurat
apurat
apurat
apurat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
apurí
apurares
apurà
apuràrem
apuràreu
apuraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
apurat
apurat
apurat
apurat
apurat
apurat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
apurat
apurat
apurat
apurat
apurat
apurat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
apurat
apurat
apurat
apurat
apurat
apurat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
apuraré
apuraràs
apurarà
apurarem
apurareu
apuraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
apurat
apurat
apurat
apurat
apurat
apurat
Condicional
apuraria
apuraries
apuraria
apuraríem
apuraríeu
apurarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
apurat
apurat
apurat
apurat
apurat
apurat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apuri
apuris
apuri
apurem
apureu
apurin
Imperfet
apurés
apuressis
apurés
apuréssim
apuréssiu
apuressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
apurat
apurat
apurat
apurat
apurat
apurat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
apurat
apurat
apurat
apurat
apurat
apurat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
apura

apuri
apurem
apureu
apurin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
apurant
Participi
apurat
apurada
apurats
apurades