Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aprovo
aproves
aprova
aprovem
aproveu
aproven
Imperfet
aprovava
aprovaves
aprovava
aprovàvem
aprovàveu
aprovaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aproví
aprovares
aprovà
aprovàrem
aprovàreu
aprovaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aprovaré
aprovaràs
aprovarà
aprovarem
aprovareu
aprovaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
Condicional
aprovaria
aprovaries
aprovaria
aprovaríem
aprovaríeu
aprovarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aprovi
aprovis
aprovi
aprovem
aproveu
aprovin
Imperfet
aprovés
aprovessis
aprovés
aprovéssim
aprovéssiu
aprovessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat
aprovat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aprova

aprovi
aprovem
aproveu
aprovin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aprovant
Participi
aprovat
aprovada
aprovats
aprovades