Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aprisio
aprisies
aprisia
aprisiem
aprisieu
aprisien
Imperfet
aprisiava
aprisiaves
aprisiava
aprisiÓvem
aprisiÓveu
aprisiaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aprisiÝ
aprisiares
aprisiÓ
aprisiÓrem
aprisiÓreu
aprisiaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aprisiarÚ
aprisiarÓs
aprisiarÓ
aprisiarem
aprisiareu
aprisiaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
Condicional
aprisiaria
aprisiaries
aprisiaria
aprisiarÝem
aprisiarÝeu
aprisiarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aprisi´
aprisi´s
aprisi´
aprisiem
aprisieu
aprisi´n
Imperfet
aprisiÚs
aprisiessis
aprisiÚs
aprisiÚssim
aprisiÚssiu
aprisiessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat
aprisiat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aprisia

aprisi´
aprisiem
aprisieu
aprisi´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aprisiant
Participi
aprisiat
aprisiada
aprisiats
aprisiades