Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aprimo
aprimes
aprima
aprimem
aprimeu
aprimen
Imperfet
aprimava
aprimaves
aprimava
aprimàvem
aprimàveu
aprimaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aprimí
aprimares
aprimà
aprimàrem
aprimàreu
aprimaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aprimaré
aprimaràs
aprimarà
aprimarem
aprimareu
aprimaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
Condicional
aprimaria
aprimaries
aprimaria
aprimaríem
aprimaríeu
aprimarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aprimi
aprimis
aprimi
aprimem
aprimeu
aprimin
Imperfet
aprimés
aprimessis
aprimés
apriméssim
apriméssiu
aprimessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat
aprimat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aprima

aprimi
aprimem
aprimeu
aprimin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aprimant
Participi
aprimat
aprimada
aprimats
aprimades