Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aprenc
aprens
aprèn
aprenem
apreneu
aprenen
Imperfet
aprenia
aprenies
aprenia
apreníem
apreníeu
aprenien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
après
après
après
après
après
après
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
après
après
après
après
après
après
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aprenguí
aprengueres
aprengué
aprenguérem
aprenguéreu
aprengueren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
après
après
après
après
après
après
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
après
après
après
après
après
après
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
après
après
après
après
après
après
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aprendré
aprendràs
aprendrà
aprendrem
aprendreu
aprendran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
après
après
après
après
après
après
Condicional
aprendria
aprendries
aprendria
aprendríem
aprendríeu
aprendrien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
après
après
après
après
après
après

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aprengui
aprenguis
aprengui
aprenguem
aprengueu
aprenguin
Imperfet
aprengués
aprenguessis
aprengués
aprenguéssim
aprenguéssiu
aprenguessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
après
après
après
après
après
après
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
après
après
après
après
après
après

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aprèn

aprengui
aprenguem
apreneu
aprenguin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aprenent
Participi
après
apresa
apresos
apreses