Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aprado
aprades
aprada
apradem
apradeu
apraden
Imperfet
apradava
apradaves
apradava
apradàvem
apradàveu
apradaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
apradat
apradat
apradat
apradat
apradat
apradat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
apradat
apradat
apradat
apradat
apradat
apradat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
apradí
apradares
apradà
apradàrem
apradàreu
apradaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
apradat
apradat
apradat
apradat
apradat
apradat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
apradat
apradat
apradat
apradat
apradat
apradat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
apradat
apradat
apradat
apradat
apradat
apradat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
apradaré
apradaràs
apradarà
apradarem
apradareu
apradaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
apradat
apradat
apradat
apradat
apradat
apradat
Condicional
apradaria
apradaries
apradaria
apradaríem
apradaríeu
apradarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
apradat
apradat
apradat
apradat
apradat
apradat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apradi
apradis
apradi
apradem
apradeu
apradin
Imperfet
apradés
apradessis
apradés
apradéssim
apradéssiu
apradessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
apradat
apradat
apradat
apradat
apradat
apradat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
apradat
apradat
apradat
apradat
apradat
apradat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aprada

apradi
apradem
apradeu
apradin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
apradant
Participi
apradat
apradada
apradats
apradades