Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aponento
aponentes
aponenta
aponentem
aponenteu
aponenten
Imperfet
aponentava
aponentaves
aponentava
aponentàvem
aponentàveu
aponentaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
aponentí
aponentares
aponentà
aponentàrem
aponentàreu
aponentaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aponentar
aponentar
aponentar
aponentar
aponentar
aponentar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aponentaré
aponentaràs
aponentarà
aponentarem
aponentareu
aponentaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat
Condicional
aponentaria
aponentaries
aponentaria
aponentaríem
aponentaríeu
aponentarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aponenti
aponentis
aponenti
aponentem
aponenteu
aponentin
Imperfet
aponentés
aponentessis
aponentés
aponentéssim
aponentéssiu
aponentessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat
aponentat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aponenta

aponenti
aponentem
aponenteu
aponentin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aponentant
Participi
aponentat
aponentada
aponentats
aponentades