Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apomo
apomes
apoma
apomem
apomeu
apomen
Imperfet
apomava
apomaves
apomava
apomàvem
apomàveu
apomaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
apomat
apomat
apomat
apomat
apomat
apomat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
apomat
apomat
apomat
apomat
apomat
apomat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
apomí
apomares
apomà
apomàrem
apomàreu
apomaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
apomat
apomat
apomat
apomat
apomat
apomat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
apomat
apomat
apomat
apomat
apomat
apomat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
apomat
apomat
apomat
apomat
apomat
apomat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
apomaré
apomaràs
apomarà
apomarem
apomareu
apomaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
apomat
apomat
apomat
apomat
apomat
apomat
Condicional
apomaria
apomaries
apomaria
apomaríem
apomaríeu
apomarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
apomat
apomat
apomat
apomat
apomat
apomat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apomi
apomis
apomi
apomem
apomeu
apomin
Imperfet
apomés
apomessis
apomés
apoméssim
apoméssiu
apomessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
apomat
apomat
apomat
apomat
apomat
apomat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
apomat
apomat
apomat
apomat
apomat
apomat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
apoma

apomi
apomem
apomeu
apomin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
apomant
Participi
apomat
apomada
apomats
apomades