Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aplomo
aplomes
aploma
aplomem
aplomeu
aplomen
Imperfet
aplomava
aplomaves
aplomava
aplomàvem
aplomàveu
aplomaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aplomí
aplomares
aplomà
aplomàrem
aplomàreu
aplomaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aplomaré
aplomaràs
aplomarà
aplomarem
aplomareu
aplomaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
Condicional
aplomaria
aplomaries
aplomaria
aplomaríem
aplomaríeu
aplomarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aplomi
aplomis
aplomi
aplomem
aplomeu
aplomin
Imperfet
aplomés
aplomessis
aplomés
aploméssim
aploméssiu
aplomessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat
aplomat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aploma

aplomi
aplomem
aplomeu
aplomin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aplomant
Participi
aplomat
aplomada
aplomats
aplomades