Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aplico
apliques
aplica
apliquem
apliqueu
apliquen
Imperfet
aplicava
aplicaves
aplicava
aplicàvem
aplicàveu
aplicaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
apliquí
aplicares
aplicà
aplicàrem
aplicàreu
aplicaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aplicaré
aplicaràs
aplicarà
aplicarem
aplicareu
aplicaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
Condicional
aplicaria
aplicaries
aplicaria
aplicaríem
aplicaríeu
aplicarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apliqui
apliquis
apliqui
apliquem
apliqueu
apliquin
Imperfet
apliqués
apliquessis
apliqués
apliquéssim
apliquéssiu
apliquessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat
aplicat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aplica

apliqui
apliquem
apliqueu
apliquin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aplicant
Participi
aplicat
aplicada
aplicats
aplicades