Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aplato
aplates
aplata
aplatem
aplateu
aplaten
Imperfet
aplatava
aplataves
aplatava
aplatàvem
aplatàveu
aplataven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aplatí
aplatares
aplatà
aplatàrem
aplatàreu
aplataren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aplataré
aplataràs
aplatarà
aplatarem
aplatareu
aplataran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
Condicional
aplataria
aplataries
aplataria
aplataríem
aplataríeu
aplatarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aplati
aplatis
aplati
aplatem
aplateu
aplatin
Imperfet
aplatés
aplatessis
aplatés
aplatéssim
aplatéssiu
aplatessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat
aplatat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aplata

aplati
aplatem
aplateu
aplatin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aplatant
Participi
aplatat
aplatada
aplatats
aplatades