Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aplašo
aplaces
aplaša
aplacem
aplaceu
aplacen
Imperfet
aplašava
aplašaves
aplašava
aplašÓvem
aplašÓveu
aplašaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aplacÝ
aplašares
aplašÓ
aplašÓrem
aplašÓreu
aplašaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aplašarÚ
aplašarÓs
aplašarÓ
aplašarem
aplašareu
aplašaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
Condicional
aplašaria
aplašaries
aplašaria
aplašarÝem
aplašarÝeu
aplašarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aplaci
aplacis
aplaci
aplacem
aplaceu
aplacin
Imperfet
aplacÚs
aplacessis
aplacÚs
aplacÚssim
aplacÚssiu
aplacessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat
aplašat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aplaša

aplaci
aplacem
aplaceu
aplacin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aplašant
Participi
aplašat
aplašada
aplašats
aplašades