Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apitxo
apitxes
apitxa
apitxem
apitxeu
apitxen
Imperfet
apitxava
apitxaves
apitxava
apitxàvem
apitxàveu
apitxaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
apitxí
apitxares
apitxà
apitxàrem
apitxàreu
apitxaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
apitxaré
apitxaràs
apitxarà
apitxarem
apitxareu
apitxaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
Condicional
apitxaria
apitxaries
apitxaria
apitxaríem
apitxaríeu
apitxarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apitxi
apitxis
apitxi
apitxem
apitxeu
apitxin
Imperfet
apitxés
apitxessis
apitxés
apitxéssim
apitxéssiu
apitxessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat
apitxat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
apitxa

apitxi
apitxem
apitxeu
apitxin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
apitxant
Participi
apitxat
apitxada
apitxats
apitxades