Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apitro
apitres
apitra
apitrem
apitreu
apitren
Imperfet
apitrava
apitraves
apitrava
apitràvem
apitràveu
apitraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
apitrí
apitrares
apitrà
apitràrem
apitràreu
apitraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
apitraré
apitraràs
apitrarà
apitrarem
apitrareu
apitraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
Condicional
apitraria
apitraries
apitraria
apitraríem
apitraríeu
apitrarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apitri
apitris
apitri
apitrem
apitreu
apitrin
Imperfet
apitrés
apitressis
apitrés
apitréssim
apitréssiu
apitressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat
apitrat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
apitra

apitri
apitrem
apitreu
apitrin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
apitrant
Participi
apitrat
apitrada
apitrats
apitrades