Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apirrosso
apirrosses
apirrossa
apirrossem
apirrosseu
apirrossen
Imperfet
apirrossava
apirrossaves
apirrossava
apirrossàvem
apirrossàveu
apirrossaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
apirrossí
apirrossares
apirrossà
apirrossàrem
apirrossàreu
apirrossaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
apirrossaré
apirrossaràs
apirrossarà
apirrossarem
apirrossareu
apirrossaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
Condicional
apirrossaria
apirrossaries
apirrossaria
apirrossaríem
apirrossaríeu
apirrossarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apirrossi
apirrossis
apirrossi
apirrossem
apirrosseu
apirrossin
Imperfet
apirrossés
apirrossessis
apirrossés
apirrosséssim
apirrosséssiu
apirrossessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat
apirrossat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
apirrossa

apirrossi
apirrossem
apirrosseu
apirrossin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
apirrossant
Participi
apirrossat
apirrossada
apirrossats
apirrossades