Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apilo
apiles
apila
apilem
apileu
apilen
Imperfet
apilava
apilaves
apilava
apilàvem
apilàveu
apilaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
apilat
apilat
apilat
apilat
apilat
apilat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
apilat
apilat
apilat
apilat
apilat
apilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
apilí
apilares
apilà
apilàrem
apilàreu
apilaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
apilat
apilat
apilat
apilat
apilat
apilat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
apilat
apilat
apilat
apilat
apilat
apilat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
apilat
apilat
apilat
apilat
apilat
apilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
apilaré
apilaràs
apilarà
apilarem
apilareu
apilaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
apilat
apilat
apilat
apilat
apilat
apilat
Condicional
apilaria
apilaries
apilaria
apilaríem
apilaríeu
apilarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
apilat
apilat
apilat
apilat
apilat
apilat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apili
apilis
apili
apilem
apileu
apilin
Imperfet
apilés
apilessis
apilés
apiléssim
apiléssiu
apilessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
apilat
apilat
apilat
apilat
apilat
apilat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
apilat
apilat
apilat
apilat
apilat
apilat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
apila

apili
apilem
apileu
apilin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
apilant
Participi
apilat
apilada
apilats
apilades