Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apiado
apiades
apiada
apiadem
apiadeu
apiaden
Imperfet
apiadava
apiadaves
apiadava
apiadàvem
apiadàveu
apiadaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
apiadí
apiadares
apiadà
apiadàrem
apiadàreu
apiadaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
apiadaré
apiadaràs
apiadarà
apiadarem
apiadareu
apiadaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
Condicional
apiadaria
apiadaries
apiadaria
apiadaríem
apiadaríeu
apiadarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apiadi
apiadis
apiadi
apiadem
apiadeu
apiadin
Imperfet
apiadés
apiadessis
apiadés
apiadéssim
apiadéssiu
apiadessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat
apiadat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
apiada

apiadi
apiadem
apiadeu
apiadin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
apiadant
Participi
apiadat
apiadada
apiadats
apiadades