Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apetito
apetites
apetita
apetitem
apetiteu
apetiten
Imperfet
apetitava
apetitaves
apetitava
apetitÓvem
apetitÓveu
apetitaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
apetitÝ
apetitares
apetitÓ
apetitÓrem
apetitÓreu
apetitaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
apetitarÚ
apetitarÓs
apetitarÓ
apetitarem
apetitareu
apetitaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
Condicional
apetitaria
apetitaries
apetitaria
apetitarÝem
apetitarÝeu
apetitarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apetiti
apetitis
apetiti
apetitem
apetiteu
apetitin
Imperfet
apetitÚs
apetitessis
apetitÚs
apetitÚssim
apetitÚssiu
apetitessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat
apetitat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
apetita

apetiti
apetitem
apetiteu
apetitin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
apetitant
Participi
apetitat
apetitada
apetitats
apetitades