Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apeteixo
apeteixes
apeteix
apetim
apetiu
apeteixen
Imperfet
apetia
apeties
apetia
apetíem
apetíeu
apetien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
apetit
apetit
apetit
apetit
apetit
apetit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
apetit
apetit
apetit
apetit
apetit
apetit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
apetí
apetires
apetí
apetírem
apetíreu
apetiren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
apetit
apetit
apetit
apetit
apetit
apetit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
apetit
apetit
apetit
apetit
apetit
apetit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
apetit
apetit
apetit
apetit
apetit
apetit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
apetiré
apetiràs
apetirà
apetirem
apetireu
apetiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
apetit
apetit
apetit
apetit
apetit
apetit
Condicional
apetiria
apetiries
apetiria
apetiríem
apetiríeu
apetirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
apetit
apetit
apetit
apetit
apetit
apetit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apeteixi
apeteixis
apeteixi
apetim
apetiu
apeteixin
Imperfet
apetís
apetissis
apetís
apetíssim
apetíssiu
apetissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
apetit
apetit
apetit
apetit
apetit
apetit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
apetit
apetit
apetit
apetit
apetit
apetit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
apeteix

apeteixi
apetim
apetiu
apeteixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
apetint
Participi
apetit
apetida
apetits
apetides