Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apello
apelles
apella
apellem
apelleu
apellen
Imperfet
apellava
apellaves
apellava
apellàvem
apellàveu
apellaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
apellat
apellat
apellat
apellat
apellat
apellat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
apellat
apellat
apellat
apellat
apellat
apellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
apellí
apellares
apellà
apellàrem
apellàreu
apellaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
apellat
apellat
apellat
apellat
apellat
apellat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
apellat
apellat
apellat
apellat
apellat
apellat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
apellat
apellat
apellat
apellat
apellat
apellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
apellaré
apellaràs
apellarà
apellarem
apellareu
apellaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
apellat
apellat
apellat
apellat
apellat
apellat
Condicional
apellaria
apellaries
apellaria
apellaríem
apellaríeu
apellarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
apellat
apellat
apellat
apellat
apellat
apellat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apelli
apellis
apelli
apellem
apelleu
apellin
Imperfet
apellés
apellessis
apellés
apelléssim
apelléssiu
apellessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
apellat
apellat
apellat
apellat
apellat
apellat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
apellat
apellat
apellat
apellat
apellat
apellat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
apella

apelli
apellem
apelleu
apellin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
apellant
Participi
apellat
apellada
apellats
apellades