Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apelˇlo
apelˇles
apelˇla
apelˇlem
apelˇleu
apelˇlen
Imperfet
apelˇlava
apelˇlaves
apelˇlava
apelˇlŕvem
apelˇlŕveu
apelˇlaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
apelˇlí
apelˇlares
apelˇlŕ
apelˇlŕrem
apelˇlŕreu
apelˇlaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
apelˇlaré
apelˇlarŕs
apelˇlarŕ
apelˇlarem
apelˇlareu
apelˇlaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
Condicional
apelˇlaria
apelˇlaries
apelˇlaria
apelˇlaríem
apelˇlaríeu
apelˇlarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apelˇli
apelˇlis
apelˇli
apelˇlem
apelˇleu
apelˇlin
Imperfet
apelˇlés
apelˇlessis
apelˇlés
apelˇléssim
apelˇléssiu
apelˇlessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat
apelˇlat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
apelˇla

apelˇli
apelˇlem
apelˇleu
apelˇlin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
apelˇlant
Participi
apelˇlat
apelˇlada
apelˇlats
apelˇlades