Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apeixeixo
apeixeixes
apeixeix
apeixim
apeixiu
apeixeixen
Imperfet
apeixia
apeixies
apeixia
apeixíem
apeixíeu
apeixien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
apeixí
apeixires
apeixí
apeixírem
apeixíreu
apeixiren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
apeixiré
apeixiràs
apeixirà
apeixirem
apeixireu
apeixiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
Condicional
apeixiria
apeixiries
apeixiria
apeixiríem
apeixiríeu
apeixirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apeixeixi
apeixeixis
apeixeixi
apeixim
apeixiu
apeixeixin
Imperfet
apeixís
apeixissis
apeixís
apeixíssim
apeixíssiu
apeixissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit
apeixit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
apeixeix

apeixeixi
apeixim
apeixiu
apeixeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
apeixint
Participi
apeixit
apeixida
apeixits
apeixides