Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apeixo
apeixes
apeixa
apeixem
apeixeu
apeixen
Imperfet
apeixava
apeixaves
apeixava
apeixàvem
apeixàveu
apeixaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
apeixí
apeixares
apeixà
apeixàrem
apeixàreu
apeixaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
apeixaré
apeixaràs
apeixarà
apeixarem
apeixareu
apeixaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
Condicional
apeixaria
apeixaries
apeixaria
apeixaríem
apeixaríeu
apeixarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apeixi
apeixis
apeixi
apeixem
apeixeu
apeixin
Imperfet
apeixés
apeixessis
apeixés
apeixéssim
apeixéssiu
apeixessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat
apeixat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
apeixa

apeixi
apeixem
apeixeu
apeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
apeixant
Participi
apeixat
apeixada
apeixats
apeixades