Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apasso
apasses
apassa
apassem
apasseu
apassen
Imperfet
apassava
apassaves
apassava
apassàvem
apassàveu
apassaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
apassat
apassat
apassat
apassat
apassat
apassat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
apassat
apassat
apassat
apassat
apassat
apassat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
apassí
apassares
apassà
apassàrem
apassàreu
apassaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
apassat
apassat
apassat
apassat
apassat
apassat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
apassat
apassat
apassat
apassat
apassat
apassat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
apassat
apassat
apassat
apassat
apassat
apassat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
apassaré
apassaràs
apassarà
apassarem
apassareu
apassaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
apassat
apassat
apassat
apassat
apassat
apassat
Condicional
apassaria
apassaries
apassaria
apassaríem
apassaríeu
apassarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
apassat
apassat
apassat
apassat
apassat
apassat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
apassi
apassis
apassi
apassem
apasseu
apassin
Imperfet
apassés
apassessis
apassés
apasséssim
apasséssiu
apassessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
apassat
apassat
apassat
apassat
apassat
apassat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
apassat
apassat
apassat
apassat
apassat
apassat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
apassa

apassi
apassem
apasseu
apassin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
apassant
Participi
apassat
apassada
apassats
apassades